Semra Türkyılmaz

Biyografi

1987′ de Manisa ‘da doğdu. Müzisyen bir babanın kızı olması, küçük yaşlarından itibaren kendini müziğin içinde bulmasını sağladı. 8 yaşında nota ve solfej dersleri almaya, Belediye Korolarında korist ve solist olarak görev yapmaya başladı.

Ege bölgesi civarında birçok festival ve müzik etkinliklerinde, sosyal projelerde yer aldı. Aynı yıllarda kısa sap bağlama eğitimine başladı, mevcut derleme ve kaynakları zenginleştirmek amacıyla Hocası İbrahim Acet ile birlikte Türkü derleme çalışmalarına katıldı.

Orta öğreniminden sonra İzmir Işılay Saygın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde 2 yıl batı müziği ve Viyola eğitimi aldı.

2009‘da Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Temel Bilimler bölümünden mezunu oldu. Ana sanat dalı Türk Halk Müziği olan Semra Türkyılmaz, 5 yıl kabak kemane eğitimi aldı. Aynı yıllarda TRT Izmir Gençlik Korosunda Hale Gür, Ali Çakar ile Türk Halk Müziği repertuar çalışmalarını sürdürdü, radyo ve televizyonda çok sayıda türkü icra etti, bir çok thm sanatçısının albümüne vokal yaptı (2005 -2009).

2010 ‘ da Almanya’ya yerleşti ve aynı yıl Türk Müziği çalışmalarına devam etti.
• Hannover Konsolosluğu’ nun organize ettiği şenlikler ve milli bayram kutlamaları kapsamında gösterilere katılmak üzere çocuklar ve gençlerden oluşan bir çok müzik grubu kurdu.
• Iki yıl Müzik ve Türkçe öğretmenliği yaptı (IGS Franzches Feld/BS – Comenius Schule/BS).
• Kültürler evinde (Haus Der Kulturen-Braunschweig) ilk Türk Halk Müziği Korosu’nu kurdu ve konserler verdi (2014- 2016).
• 2015’te kendi müzik derneğini kurarak müzik çalışmalarını kurumsallaştırdı. Bu kapsamda başta teori ve enstrüman dersleri olmak üzere müzik eğitimi verdi.
• Braunschweig ve Hannover’de düzenlenen enternasyonal gösterilerde Türk müziğimizi ve Türk kültürünü tanıtmak amacıyla bir çok etkinlikte görev aldı (2012 – 2017).

Yorumcu, besteci ve aynı zamanda multi-enstrümantalist olan Semra Türkyılmaz beSound etiketiyle çıkan söz ve müzikleri kendisine ait olan „Bir Aşık” ve „Gel Gönül” adlı tekli çalışmalarıyla müzik dünyasına  adımını attı.

TurkeyEnglish